ژل رویال چیست

معرفی و آشنایی:

ژله رویال یا شاه انگبین نوعی ماده غذایی به رنگ سفید شیری تا زرد روشن و ترش مزه است که توسط زنبورهای عسل تهیه می‌شود. معمولاً همه لاروها در روز اول زندگی از ژله رویال تغذیه می‌کنند. اما این جیره غذایی از روز چهارم تغییر می‌کند و جای آن را مخلوطی از عسل و گرده می‌گیرد، ولی آن لاروی که قرار است به ملکه تبدیل شود تا آخر عمر فقط با ژله رویال تغذیه می شود. و به نظر می‌رسد که این نوع غذا باعث به وجود آمدن اختلافات اساسی بین زنبورهای ماده و ملکه می‌گردد به طوری که طول مدت زندگی ملکه بیش از پنجاه و دو برابر طول زندگی زنبورهای کارگر است و از لحاظ حجم نیز ملکه دو تا سه برابر کارگرها می‌باشد.

پژوهندگان زنبورعسل از دیرگاه ازخود می پرسیدند که چرا ملکه که از تخمی همانند دیگر زنبوران کندو بیرون می آید دو بار بزرگتر و سنگین تر از خواهران کارگرخود است.
چرا می توانند تعداد قابل ملاحظه ای تخم بگذارد (تا۲۰۰۰و بیشتر درروز)؛ و بالاخره چرا می تواند نزدیک به شش سال عمرکند، درصورتی که دختران کارگرش بیش از۳۰ تا ۳۵ روز زندگی نمی کنند.

زنبور کارگر و زنبور ملکه از نظر تخم اولیه هیچ تفاوتی با هم ندارند، اما به دلیل آن که ملکه به طور دائم از ژله رویال تغذیه می‌کند، ۴ تا ۶ سال طول عمر داشته و قدرت باروری بسیار بالایی دارد. این در حالی است که زنبور کارگر تنها ۵ تا ۶ هفته زنده است و توانایی جفت‌گیری و تولید مثل ندارد. تحقیقات نشان داده است عمر طولانی، قدرت تخم‌ ریزی فوق‌العاده و جثه زیبا و بزرگ ملکه به دلیل خواص مغذی ژله رویالی است که مصرف می‌کند. این ژل سرشار از املاح معدنی و ویتامین‌های گروه B، E و هورمون‌های جنسی است. به همین دلیل است که مصرف آن توسط انسان با تنظیم و تعدیل هورمون‌های جنسی موجب تحریک تمایلات و فعالیت جنسی و افزایش ضریب باروری می‌شود و گاماگلوبین آن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای درمان ضعف، لاغری و کم‌اشتهایی مفید و کاهنده موثر استرس و بی‌خوابی است.

محققان معتقدند که ژله رویال حاوی مواد پروتئینی است که در زیبایی و جوانی پوست بسیار موثر است و می‌تواند امراض عصبی را التیام بخشد.
ژل رویال دارای ویتامین‌های آ، سی، ای و دی به ویژه ب۱۲، ب۶، ب۲ و ب۱ می‌باشد. این ماده دارای قندها، استرولها، تعدادی از اسیدهای چرب و آنتی بیوتیک است. شاهنگبین سرشار از هورمونهای آمیزشی و ویتامین E است که فعالیتهای آمیزشی را تحریک می کند.

برخی خواص و کاربرد های ژله رویال:

 • در تقویت قوای جنسی و افزایش میل جنسی سالیان متمادی یک موضوع جالب و بحث بر انگیز بوده است .
 • در بعضی از کشور ها از این ماده در ساخت کرمهای زیبائی برای حفظ سلامت ظاهری و محافظت از پوست مورد استفاده قرار میگیرد .
 • افزودن ژل رویال به جیره غذائی حشرات ، خوکچه های هندی ، موشها و دیگر جانوران آزمایشگاهی طول عمر آنها را تا یک سوم بیشتر نموده، تخم گذاری مرغان افزایش یافته است و مرغان پیر تخم گذاری را از سرگرفته اند.
 • دکتر موور فرانسوی عقیده دارد ژله رویال داروئی عالی برای پیشگیری موقت پیری زودرس می باشد .
 • در ساختن مواد حافظ پوست یکی از عناصر اصلی است .
 • به علت داشتن ماده شیمیائی استیل کولین در درمان ناراحتیهای عصبی و بیماری های مربوط به فشار خون مصرف مورد مصرف قرار گرفته است .
 • ژله رویال دارای خاصیت آنتی بیوتیکی و باکتری کشی با طیف و عملکرد وسیعی است که می بایست مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد .
 • در بیماری های قلب، عروق و رگها، ناراحتی لوله گوارش، ورم سرخرگها، پارکینسون، مداوای آنفلو آنزا، سل و تب مالت مورد استفاده قرار گرفته و نتایج موفقیت آمیزی داشته است.
 • استفاده از ژله رویال در صنایع دارو سازی ( به صورت آمپول های خوراکی ، تزریقی و قرص و کپسول استفاده می شود ).
 • استفاده از ژله رویال در صنایع آرایشی.
 • ژله رویال برای تقویت حافظه خواص شگفت انگیزی دارد.

نگهداری ژله رویال

ژله رویال مخلوط با عسل حدود ۱۸ ماه قابل نگهداری است، البته به شرطی که آن را در یک قوطی تیره قرار داده و در محیط نسبتاً خنکی نگهداری شود. برای حفظ خواص و عناصر فعال ژله رویال، رعایت این اصول برای ذخیره سازی آن ضروری است:

ژل رویال مخلوط در عسل خراب و فاسد نمی شود و کاملا خواصش حفظ می گردد و تا ۱ ماه در بیرون از یخچال و البته دور از نو آفتاب میتوان آن را نگهداری کرد. برای این کار ۱۰۰  گرم ژله رویال را با یک کیلو گرم عسل مخلوط می کنند و برای حفظ بهتر و کامل خواص آن توصیه می شود مخلوط را در یخچال نگهداری  کرده و در مدت ۸ – ۱۲ روز مصرف گردد.

ژله رویالی که از هانی مال تهیه می کنید تازه و خالص و فریز شده است و باید آن را در فریزر نگهداری کرده و به مصرف برسانید. این روش ( نگهداری در فریزر ) بهترین روش نگهداری ژله رویال می باشد که خواص آن را تا دوسال حفظ می نماید.

روش مصرف ژله رویال:

بهترین راه مصرف ژل رویال به صورت زیر زبانی میباشد زیرا به سرعت توسط مخاطهای زیر زبانی جذب شده و بدون گذشتن از روده وارد جریان خون میگردد. مصرف زیر زبانی آن، امکان جذب سریع عناصر فعال آن را بدون دخالت شیره معده فراهم میکند.
ژله رویال را هم با عسل و هم  به صورت خالص می توان مصرف نمود. ضمناً ژله  رویال به صورت مخلوط با گرده و یا مخلوط  با آب نیز استفاده می شود.
ژله رویال را به صورت خالص برای کودکانی که بیش از یک سال سن دارند روزانه ۳۰ – ۲۰ میلیگرم نیم ساعت قبل از صبحانه با استفاده از قاشق کوچکی زیر زبانی مصرف می کنند . مدت معالجه ۲۰ روز می باشد که پس از یک  هفته فاصله دوباره باید تکرار شود. این مقدار برای افراد مسن روزانه ۱۰۰ – ۵۰ میلیگرم می باشد که روزانه دو یا سه وعده ۳۰ دقیقه  قبل از غذا باید مصرف شود.
ژله رویال خالص یخ زده را هر روز صبح ناشتا حداقل به اندازه یک نخود از آن جدا کرده و زیر زبان بگذارید و این کار را به مدت سه هفته انجام دهید.

بهتر است ژله رویال را بر اساس وزن بدن مصرف کنید ۱۰ میلی گرم برای هر کیلو وزن یا یک گرم برای ۱۰۰ کیلو وزن در روز

برای خرید ژله رویال اصل و طبیعی می توانید از اینجا اقدام کنید.

About the author: