آشنایی با خواص و کاربردهای ژله رویال

بد نیست بدانید زنبور کارگر و زنبور ملکه از نظر تخم اولیه هیچ تفاوتی با هم ندارند، اما به دلیل آن که ملکه به طور دائم از ژله رویال تغذیه می‌کند، ۴ تا ۶ سال طول عمر داشته و قدرت باروری بسیار بالایی دارد. این در حالی است که زنبور کارگر تنها ۵ تا ۶ هفته زنده است و با اینکه ماده هستند توانایی جفت‌گیری و تولید مثل و تخم گذاری ندارد.

تحقیقات نشان داده است عمر طولانی، قدرت تخم‌ریزی فوق‌العاده و جثه زیبا و بزرگ ملکه به دلیل خواص مغذی ژله رویالی است که مصرف می‌کند.

این ژل سرشار از املاح معدنی و ویتامین‌های گروه B، E و هورمون‌های جنسی است. به همین دلیل است که مصرف آن توسط انسان با تنظیم و تعدیل هورمون‌های جنسی موجب تحریک تمایلات و فعالیت جنسی و افزایش ضریب باروری می‌شود و گاماگلوبین آن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای درمان ضعف، لاغری و کم‌اشتهایی مفید و کاهنده موثر استرس و بی‌خوابی است.

محققان معتقدند که ژله رویال حاوی مواد پروتئینی است که در زیبایی و جوانی پوست بسیار موثر است و می‌تواند امراض عصبی را التیام بخشد.

قابل توجه آن که این ژله به دلیل آنزیم‌ها و هورمون‌های طبیعی، حساس به نور و اکسیژن هوا بوده و باید در جای خنک و تاریک نگهداری شود.

ژله رویال در بازارهای جهانی به شکل مخلوط با آب، عسل، گرده و سایر مکمل‌های غذایی عرضه می‌شود. ژله رویال به شکل کپسول و یا آمپول‌های خوراکی در بازارهای اروپایی و آمریکا متداول است، ولی در ایران فقط به شکل مخلوط با عسل و یا خالص عرضه می‌شود.
ژله رویال در کرم‌های صورت و ماسک‌های پوستی به عنوان ماده محرک و ضد چروک و پیری بسیار به کار می‌رود و توصیه می‌شود که دو دوره درمانی در سال، یکی در پاییز و دیگری در بهار هر یک به مدت ۲۰ روز باشد. برای هر دوره یا به صورت خالص در بسته های ۱۰ گرمی و یا مخلوط با عسل که در ظرف‌های ۱۲۵ گرمی عسل مخلوط با ژله باید در این مدت مصرف شود. در مورد مخلوط با عسل بسته به نیاز بدن می‌توان مقدار ژله آن را تا ۹ گرم افزایش داد.
امروزه ژله رویال در کارخانه های داروسازی مصرف زیادی دارد و به صورت آمپول و قرص در دسترس مشتریان قرار می گیرد. ولی متأسفانه در کشورمان به استثنای برخی از زنبورداری های بزرگ توجهی به تولید این ماده نمی شود و درنتیجه این ثروت بزرگ ندانسته به باد می رود. این ماده در دنیا و از جانب برخی از کشورها به قیمت بالا و قابل توجهی خریداری می شود. زنبوردارانی که در اقصی نقاط کشور به زنبورداری مشغول هستند، به علت عدم اطلاع از اهمیت این ماده گرانبها یا عدم آشنایی با برداشت ژله یا در عین حال به علت نبودن بازار فروش برای این محصول حجره های ملکه را که حاوی این ماده ارزنده است بی پروا خراب کرده و به دور می اندازند.
متأسفانه مجامع و ارگان‌های دارویی کشورمان شناختی از این ماده ندارند و گرایش و حرکت عملی نیز در جهت شناخت و استفاده دارویی از این ماده تا کنون انجام نشده است؛ و به علت عدم هماهنگی بین زنبورداران و مراکز بهداشتی، تولید در سطح بسیار پایینی است و میزان تقاضا نیز به تبعیت از آن بسیار محدود شده است.

برخی کاربردهای درمانی ژله رویال
یائسگی، ناتوانی جنسی و سردمزاجی، نازایی، خستگی مفرط، لک و چروک پوست، دیابت، تحریک سیستم دفاعی بدن، تعادل هورمونی، مبارزه با عفونت‌های ویروسی و باکتریایی، عدم فعالیت غدد درون ریز، انسداد شریان‌ها، کلسترول بالا، فشار خون، آسم، کنترل وزن، استخوان‌های ضعیف یا شکستگی، کمبود رشد، عفونت مثانه، تورم، کم خونی، مشکلات کبدی، سرطان، انواع آرتریت، کم حافظگی، سوءتغذیه، خستگی روحی، خستگی یا ضعف چشم‌ها، تقویت و نیروزایی زخم‌های داخلی و خارجی، میکروب کش و ضدعفونی کننده، موثر در افزایش طول عمر، موثر در درمان بیماری‌های قلبی و عصبی، ترکیب آن با گرده و عسل جلوگیری کننده پیری زودرس است، محرک عمومی، تنظیم کننده متابولیسم، تقویت کننده، ضد کم خونی، تنظیم کننده فشارخون، نیرو بخش و طراوت بخش و…

طریقه مصرف ژله رویال زنبور عسل

  1. مصرف ژله رویال به صورت خالص: که بهترین روش مصرف آن به این شکل از طریق زیر زبان قرار دادن مقدار کمی حدوداً ۰,۶ گرم است. یعنی مقدار معینی ژله رویال را در زیر زبان می‌گذارند و یا به صورت قطره قطره امولسیونی از آن روی زبان می‌ریزند که امکان جذب سریع از طریق خون فراهم می‌شود. در این شکل مصرف باید به وزن شخص توجه کرد. یک میلی گرم ژله رویال برای واحد وزن (کیلوگرم) در روز توصیه می‌شود، که در صورت بسته بندی به شکل کپسول نیز می‌توان آن را در روزهای مشخص و در نوع کپسول‌های خاص مصرف کرد.
  2. مخلوط با عسل (۱ الی ۵ گرم ژله رویال در ۱۲۵ گرم عسل): در این روش ۳ گرم ژله در ۱۲۵ گرم عسل مخلوط می‌شود. این عسل حدوداً ۱۸ ماه قابل نگهداری است، که هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از این مخلوط را زیر زبان قرار داده تا با بزاق مخلوط گردد. مصرف هر ۱۲۵ گرم عسل و ژله باید حدوداً ۱۰ روز طول بکشد.
  3. مخلوط با عسل و گرده
  4. ژله رویال مخلوط در آب یا مواد دیگر.
  5. ژله رویال در سایر مکمل های غذایی
  6. استفاده از ژله رویال به عنوان یک عنصر محرک به علت داشتن ویتامین B5 (سید پانتوتنیک) در بسیاری از تولیدات بهداشتی مهمترین مصرف ژله رویال که امروزه در بیشتر کشورهای خارجی معقول است تزریق زیرپوستی (Apiserum) یا درون ماهیچه ای آن است و از طریق زیر زبان هم مورد استعمال زیاد دارد زیرا به سرعت توسط مخاط های زیر زبان جذب شده و بدون گذشتن از روده وارد جریان خون می گردد. در طریقه زیر زبانی به وسیله قاشق شیشه ای مخصوص بیمار مقدار معینی ژله رویال را زیر زبان می گذارد و یا به صورت قطره قطره امولسیونی از آن روی زبان می ریزد. مصرف زیرزبانی ژله رویال، امکان جذب سریع عناصر فعال آن را بدون دخالت شیره معده، فراهم می کند. بنابه عقیده برخی از دانشمندان مصرف ژله رویال باید با وزن انسان رابطه مستقیم داشته باشد و این رابطه مقدار یک میلی گرم ژله رویال خالص برای هر کیلوگرم وزن در روز می باشد. به علاوه بنابه نظریه ای چون ممکن است اسید معده در خاصیت اصلی ژله تغییری حاصل نماید در ممالک مترقی ژله را در داخل کپسول هایی شبیه گریدین پر می کنند. این کپسول ها در داخل معده حل نمی شود در نتیجه کپسول مستقیماً وارد روده می شود و در آنجا هضم شده مستقیماً وارد خون می گردد.

پیشنهاد مقدار و مدت مصرف ژله رویال:

  • کودکان بیش از یکسال ۲۰ الی ۳۰ میلی گرم قبل از صبحانه.
  • بزرگسالان ۵۰ الی ۱۰۰ میلی گرم در سه وعده قبل از غذا.

دوره های درمانی و اشکال توصیه شده مصرف آن:
به صورت دو دوره درمانی بیست و یکروزه، یکی در پاییز و دیگری در بهار می باشد. در هر دوره درمان دو ظرف ۱۲۵ گرمی عسل، هر ظرف را با ۶ گرم ژله رویال مخلوط نموده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از این مخلوط زیر زبان قرارداده تا با بزاق دهان مخلوط گردد. این شکل مصرف بهترین روش ممکن است. مصرف هر ۱۲۵ گرم عسل و ژله رویال باید یک و نیم هفته طول بکشد. برای کودکان از مقادیر کمتری ۲ـ۱ گرم را به رویال در ۱۲۵ گرم عسل استفاده می شود. اگر امکان تهیه ژله رویال خالص باشد هر روز صبح به اندازه یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیرزبان بگذارید و این کار را به مدت سه هفته ادامه دهید.

نحوه نگهداری:
به خاطروجود آنزیم‌ها و هورمون‌های موجود در ژله رویال بهتر است از تماس با نور و اکسیژن هوا جلوگیری نمود تا تجزیه نشود و الزاما در یخچال یا فریزر نگهداری شود.
عسل مخلوط با ژله رویال حدود ۱۸ ماه قابل نگهداری است. البته به شرطی که آن را در یک قوطی تیره قرار داده و در محیط نسبتاً خنکی نگهداری شود . برای حفظ خواص وعناصر فعال ژله رویال ، رعایت این اصول برای ذخیره سازی آن ضروری است. اگر بتوانید ژله رویال خالص را از زنبوردار تهیه کنید آن را در فریزر نگهداری کرده و به مصرف برسانید . این روش ( نگهداری در فریزر) بهترین روش نگهداری ژله رویال می باشد که خواص آن را تا دوسال حفظ می نماید. روش های دیگر عرضه ژله رویال به صورت آمپول و پودر نیز وجود دارد که با توجه به تغییرات صورت گرفته در طول تهیه خیلی از خواص ژله در آن ها از بین رفته است . به این دلیل اگر این ژله ها را به ملکه زنبورعسل بدهیم از خوردن آن امتناع می کند.

بعضی از دستورالعمل های استفاده از ژله رویال

کاربردها شرح
نوزادان زودرس و اطفال دارای کمبودهای مواد غذائی مختلف ۸-۱۰۰ میلی گرم بصورت خوراکی، بهبود وضع عمومی، افزایش در وزن، اشتها، سلولهای خونی قرمز و هموگلوبین
بیماران مسن( ۷۵-۷۰ ساله)، انورکسیک(anorxic )، افسرده،  فشارخون پایین ۲۰ میلی گرم تزریق هر دو روز یکبار، بهبود در زمینه همه مشکلات

۲۰ میلی گرم هر دو روز یکبار بصورت خوراکی خورده شود

روانپزشکی  بهبود ضعف، اختلال روانی، مسائل هیجانی و مقابله با اثرات جانبی داروهای روان گردان
سل مزمن مخلوط ژله رویال، عسل وجین سنگ (ginseng)، بهبود در افزایش وزن و شرایط فیزیکی، تغییرات خصوصیات خون
تحریک متابولیسم تحریک قابل مقایسه با آن به وسیله پروتئین فرض می گردد اثر سبب فعالیت ترکیبات آنزیمی باشد
التیام زخم ۵-۳۰ میلی گرم در لیتر تزریق در تاولهای سوختگی، بهبود مجدد رشد پوست

برای خرید ژله رویال اصل و طبیعی می توانید از اینجا اقدام کنید.

About the author: